Albanian Bible

1 i Samuelit 8

1 i Samuelit

Return to Index

Chapter 9

1

 

  Kishte njė njeri tė Beniaminit, qė quhej Kish, ishte bir i Abielit, bir i Tserorit, bir i Bekorathit, bir i Afiahut, bir i njė Beniaminiti, njė njeri i fortė dhe trim. 

 

 


2

 

  Ai kishte njė djalė tė quajtur Saul, i ri dhe i bukur, ndėr bijtė e Izraelit nuk kishte asnjė mė tė bukur se ai; qė nga supet e lart, ai ua kalonte, pėr shtat, gjithė njerėzve tė tjerė. 

 

 


3

 

  Gomarėt e Kishit, atit tė Saulit, kishin humbur; Kishi i tha tė birit, Saulit: "merr me vete njė nga shėrbėtorėt, ēohu dhe shko tė kėrkosh gomarėt". 

 

 


4

 

  Kėshtu ai kaloi nėpėr krahinėn malore tė Efraimit dhe pėrshkoi vendin e Shalishas, pa i gjetur; pastaj kaloi nėpėr vendin e Shaalimit, por nuk ishin as aty; pėrshkuan pastaj vendin e Beniaminitėve, por nuk i gjetėn as aty. 

 

 


5

 

  Kur arritėn nė vendin e Tsufit, Sauli i tha shėrbėtorit tė tij qė ishte me tė: "Ēohu, tė kthehemi, qė tė mos ndodhė qė im atė tė heqė mendjen nga gomaret dhe tė fillojė tė shqetėsohet pėr ne". 

 

 


6

 

  Shėbėtori i tha: "Ja, nė kėtė qytet jeton njė njeri i Perėndisė, qė e nderojnė shumė; tėrė ato qė ai thotė, realizohen pa tjetėr. Tani le tė shkojmė atje; ndofta do tė na tregojė rrugėn qė duhet tė ndjekim". 

 

 


7

 

  Sauli i tha shėrbėtorit tė tij: "Por ja, nė qoftė se shkojmė, ēfarė t`i ēojmė njeriut tė Perėndisė? Sepse buka e thasėve tanė ka mbaruar dhe nuk kemi asnjė dhuratė pėr t`i ēuar njeriut tė Perėndisė. Ēfarė kemi me vete?". 

 

 


8

 

  Dhe shėrbėtori iu pėrgjegj Saulit, duke thėnė: "Ja, unė kam nė dorė njė ēerek sikli prej argjendi; do t`ia jap njeriut tė Perėndisė dhe ai do tė na tregojė rrugėn qė duhet tė ndjekim". 

 

 


9

 

  (Nė tė kaluarėn nė Izrael, kur dikush shkonte pėr t`u kėshilluar me Perėndinė, thoshte: "Ēohu tė shkojmė te shikuesi", sepse profeti i sotėm nė tė kaluarėn quhej shikues). 

 

 


10

 

  Atėherė Sauli i tha shėrbėtorit tė tij: "Mirė e the. Ēohu tė shkojmė!". Dhe u drejtuan nga qyteti ku gjendej njeriu i Perėndisė. 

 

 


11

 

  Ndėrsa merrnin tė pėrpjetėn qė tė ēon nė qytet, takuan rrugės dy vajza qė kishin dalė pėr tė mbushur ujė dhe i pyetėn ato: "Kėtu ėshtė shikuesi?". 

 

 


12

 

  Ato u pėrgjigjėn duke thėnė: "Po, ja ku ėshtė pak pėrpara jush, nxitoni. Sot erdhi nė qytet, sepse sot populli duhet tė bėjė njė flijim nė vendin e lartė. 

 

 


13

 

  Sa tė hyni nė qytet, do ta gjeni me siguri para se tė ngjitet nė vendin e lartė pėr tė ngrėnė. Populli nuk do tė hajė deri sa ai tė mbėrrijė, sepse ai ka pėr tė bekuar flijimin; pastaj tė ftuarit do tė fillojnė tė hanė. Prandaj ngjituni lart, sepse tani do ta gjeni". 

 

 


14

 

  Kėshtu u ngjitėn nė qytet; ndėrsa ata hynin nė qytet, Samueli dilte nė drejtim tė tyre pėr t`u ngjitur nė vendin e lartė. 

 

 


15

 

  Por njė ditė para arritjes sė Saulit, Zoti e kishte lajmėruar Samuelin duke thėnė: 

 

 


16

 

  "Nesėr nė kėtė orė do tė dėrgoj njė njeri nga vendi i Beniaminit, dhe ti do ta vajosėsh si udhėheqės tė popullit tim tė Izraelit. Ai do ta shpėtojė popullin tim nga duart e Filistejve, sepse pashė mjerimin e popullit tim, sepse britmat e tij arritėn deri tek unė". 

 

 


17

 

  Kur Samueli pa Saulin, Zoti i tha: "Ky ėshtė njeriu pėr tė cilin tė fola; ai do tė mbretėrojė mbi popullin tim". 

 

 


18

 

  Pastaj Sauli iu afrua Samuelit nė mes tė portės dhe i tha: "Tregomė tė lutem, ku ėshtė shtėpia e shikuesit". 

 

 


19

 

  Samueli iu pėrgjegj Saulit dhe i tha: "Jam unė shikuesi. Ngjitu para meje nė kodėr; sot do tė hani me mua. Nesėr nė mėngjes do tė lė tė shkosh dhe do tė tė tregoj tėrė ato qė ke nė zemėr. 

 

 


20

 

  Pėrsa u pėrket gomarėve tė tu qė tė kanė humbur tri ditė mė parė, mos u mėrzit se i kanė gjetur. E kujt i drejtohet gjithė dėshira e Izraelit, veēse ty dhe tėrė shtėpisė sė atit tėnd?". 

 

 


21

 

  Sauli, duke u pėrgjegjur, tha: "A nuk jam unė njė Beniaminit, njė nga fiset mė tė vogla tė Izraelit? Dhe familja ime a nuk ėshtė, vallė mė e vogla e gjithė familjeve tė fisit tė Beniaminit? Pse mė flet, pra, nė kėtė mėnyrė?". 

 

 


22

 

  Atėherė Samueli mori Saulin dhe shėrbėtorin e tij, i futi nė sallė dhe i uli nė krye tė tryezės tė tė ftuarve qė ishin rreth tridhjetė e pesė veta. 

 

 


23

 

  Pastaj Samueli i tha gjellėbėrėsit: "Sill pjesėn qė tė dhashė dhe pėr tė cilėn tė thashė: "Vėre mėnjanė"". 

 

 


24

 

  Gjellėbėrėsi mori atėherė kofshėn dhe atė qė i ngjitej asaj, dhe ia vuri pėrpara Saulit. Pastaj Samueli tha: "Ja, ajo qė u mbajt rezervė, u vu mėnjanė pėr ty; haje se ėshtė ruajtur apostafat pėr ty kur ftova popullin". Kėshtu atė ditė Sauli hėngri bashkė me Samuelin. 

 

 


25

 

  Pastaj zbritėn nga vendi i lartė nė qytet dhe Samueli foli me Saulin mbi taracė. 

 

 


26

 

  Tė nesėrmen u ngritėn herėt, nė tė gdhirė. Samueli e thirri Saulin nė taracė, duke i thėnė: "Ēohu, dhe unė do tė lė tė shkosh". Sauli u ngrit dhe qė tė dy, ai dhe Samueli, dolėn jashtė. 

 

 


27

 

  Kur zbritėn nė periferi tė qytetit, Samueli i tha Saulit: "Thuaji shėrbėtorit tė kalojė para nesh dhe tė shkojė pėrpara, por ti ndalu njė ēast, nė mėnyrė qė tė kem mundėsi tė tė njoftoj fjalėn e Perėndisė". 

 

 


1 i Samuelit 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: