Albanian Bible

1 i Samuelit 4

1 i Samuelit

Return to Index

Chapter 5

1

 

  Atėherė Filistejtė e morėn arkėn e Perėndisė dhe e mbartėn nga Eben-Ezeriu nė Ashdod; 

 

 


2

 

  pastaj Filistejtė e morėn arkėn e Perėndisė, e ēuan nė tempullin e Dagonit dhe e vendosėn pranė Dagonit. 

 

 


3

 

  Tė nesėrmen banorėt e Ashdodit u ngritėn herėt, por Dagoni qe rrėzuar me fytyrė pėr tokė pėrpara arkės sė Zotit. Kėshtu e morėn Dagonin dhe e vunė pėrsėri nė vendin e tij. 

 

 


4

 

  Tė nesėrmen u ngritėn herėt, dhe ja Dagoni qe rrėzuar pėrsėri me fytyrėn pėr tokė pėrpara arkės sė Zotit, kurse koka e Dagonit dhe tė dy pėllėmbėt e duarve tė tij u gjetėn tė prera mbi prag; nga Dagoni kishte mbetur vetėm trungu. 

 

 


5

 

  Prandaj, deri ditėn e sotme, priftėrinjtė e Dagonit dhe tėrė ata qė hyjnė nė tempullin e Dagonit nuk vėnė kėmbė mbi pragun e Dagonit nė Ashdod. 

 

 


6

 

  Pastaj dora e Zotit rėndoi mbi banorėt e Ashdodit dhe i shkretoi, i goditi me hemoroide Ashdodin dhe territorin e tij. 

 

 


7

 

  Kur banorėt e Ashdodit panė qė punėt shkonin nė atė mėnyrė, ata thanė: "Arka e Perėndisė tė Izraelit nuk duhet tė mbetet nė mes nesh, sepse dora e tij ka qenė e rėndė me ne dhe me Dagonin, perėndinė tonė". 

 

 


8

 

  Kėshtu ata mblodhėn pranė tyre tėrė princat e Filistejve dhe thanė: "Ēfarė duhet tė bėjmė me arkėn e Perėndisė tė Izraelit?". Princat u pėrgjegjėn: "Tė mbartet arka e Perėndisė tė Izraelit nė Gatha". 

 

 


9

 

  Kėshtu arka e Perėndisė tė Izraelit u mbart aty. Por mbas transportimit tė saj, dora e Zotit u kthye kundėr atij qyteti, duke i shkaktuar njė lemeri tė madhe; dhe Zoti i goditi njerėzit e qytetit, tė mėdhenj e tė vegjėl, me njė epidemi hemoroidesh. 

 

 


10

 

  Atėherė arkėn e Perėndisė e dėrguan nė Ekron. Por, sapo arka e Perėndisė arriti nė Ekron, banorėt e Ekronit protestuan duke thėnė: "Kanė sjellė arkėn e Perėndisė tė Izraelit te ne, qė tė vdesim ne dhe populli ynė!". 

 

 


11

 

  Kėshtu mblodhėn tėrė pincat e Filistejve dhe u thanė: "Largojeni arkėn e Perėndisė tė Izraelit; ajo tė kthehet nė vendin e saj, qė tė mos shkaktojė vdekjen tonė dhe tė popullit tonė!". Nė fakt ishte pėrhapur njė lemeri vdekjeprurėse nė tė gjithė qytetin, sepse dora e Perėndisė rėndonte shumė mbi tė. 

 

 


12

 

  Ata qė nuk vdisnin prekeshin nga hemoroidet, dhe britmat e qytetit ngjiteshin deri nė qiell. 

 

 


1 i Samuelit 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: