Albanian Bible

Gjyqtarėt 12

Gjyqtarėt

Return to Index

Chapter 13

1

 

  Bijtė e Izraelit filluan pėrsėri tė bėjnė atė qė ėshtė e keqe pėr sytė e Zotit, dhe Zoti i dha nė duart e Filistejve pėr dyzet vjet. 

 

 


2

 

  Ishte njė njeri nga Tsorahu, prej familjes sė Danitėve, qė quhej Manoah; gruaja e tij ishte shterpė dhe nuk kishte fėmijė. 

 

 


3

 

  Engjėlli i Zotit iu shfaq kėsaj gruaje dhe i tha: "Ja, ti je shterpė dhe nuk ke fėmijė, por ke pėr tė mbetur me barrė dhe do tė pjellėsh njė fėmijė. 

 

 


4

 

  Prandaj ruhu se pi verė o pije dehėse, dhe mos ha asnjė gjė tė papastėr. 

 

 


5

 

  Sepse ti do tė mbetesh me barrė dhe do tė pjellėsh njė djalė, mbi kokėn e tė cilit nuk do tė kalojė brisku, sepse fėmija do tė jetė njė Nazireo kushtuar Perėndisė qė nė barkun e nėnes sė tij; ai do tė fillojė ta ēlirojė Izraelin nga duart e Filistejve". 

 

 


6

 

  Atėherė gruaja shkoi t`i thotė bashkėshortit tė saj: "Njė njeri i Perėndisė erdhi tek unė; pamja e tij ishte si ajo e Engjėllit tė Perėndisė, me tė vėrtetė e frikshme. Unė nuk e pyeta se nga vinte, dhe ai nuk mė tha emrin e tij; 

 

 


7

 

  por mė tha: "Ja, ti do tė mbetesh me barrė dhe do tė pjellėsh njė djalė; prandaj tani mos pi verė as pije dehėse, dhe mos ha asgjė tė papastėr, sepse fėmija do tė jetė njė Nazireo i kushtuar Perėndisė qė nė barkun e nėnės sė tij deri nė ditėn e vdekjes sė tij"". 

 

 


8

 

  Atėherė Manoahu iu lut me tė madhe Zotit dhe i tha: "O Zot, tė lutem qė njeriu i Perėndisė i dėrguar prej teje tė kthehet pėrsėri pranė nesh dhe tė na mėsojė se ēfarė duhet tė bėjmė me fėmijėn qė ka pėr tė lindur". 

 

 


9

 

  Perėndia e dėgjoi zėrin e Manoahut; dhe Engjėlli i Perėndisė u kthye pėrsėri te gruaja, ndėrsa ajo ndodhej nė arė, por burri i saj Manoah nuk ishte me tė. 

 

 


10

 

  Dhe gruaja me tė shpejtė shkoi tė informojė bashkėshortin e saj dhe i tha: "Ja, m`u shfaq ai burrė, qė erdhi tek unė pardje". 

 

 


11

 

  Atėherė Manoahu u ngrit dhe ndoqi gruan e tij dhe, kur arritėn tek ai njeri, i tha: "Ti je ai njeri qė i foli kėsaj gruaje?". Ai u pėrgjegj: "Jam unė". 

 

 


12

 

  Por Manoahu tha: "Kur tė realizohet fjala jote, cili duhet tė jetė stili i jetės sė djalit dhe ē`duhet tė bėjė?". 

 

 


13

 

  Engjėlli i Zotit iu pėrgjegj Manoahut: "Gruaja duhet tė ketė kujdes pėr tė gjitha ato qė i thashė. 

 

 


14

 

  Tė mos hajė asnjė nga prodhimet e rrushit, tė mos pijė verė a pije dehėse, dhe tė mos hajė asnjė gjė tė papastėr; tė ketė parasysh tė gjitha porositė qė i kam urdhėruar". 

 

 


15

 

  Atėherė Manoahu i tha Engjėllit tė Zotit: "Na lejo tė tė mbajmė dhe tė tė pėrgatisim njė kec!". 

 

 


16

 

  Engjėlli i Zotit iu pėrgjegj Manoahut me kėto fjalė: "Edhe sikur tė mė mbash nuk do ta ha ushqimin tėnd; por nė rast se ti dėshiron tė bėsh njė olokaust, ofroja Zotit". (Manoahu nuk e dinte se ai ishte Engjėlli i Zotit). 

 

 


17

 

  Pastaj Manoahu i tha Engjėllit tė Zotit: "Cili ėshtė emri yt qė tė realizohen fjalėt e tua, ne tė kemi mundėsi tė tė nderojmė?". 

 

 


18

 

  Engjėlli i Zotit iu pėrgjegj: "Pse vallė kėrkon tė mėsosh emrin tim? Ai ėshtė i mrekullueshėm". 

 

 


19

 

  Kėshtu Manoahu mori kecin dhe blatimin e ushqimit dhe ia ofroi Zotit mbi gurin. Atėherė Engjėlli bėri njė mrekulli, ndėrsa Manoahu dhe e shoqja shikonin; 

 

 


20

 

  ashtu si flaka ngjitej nga altari nė qiell, Engjėlli i Zotit u ngjit me flakėn e altarit. Duke parė kėtė, Manoahu bashkė me gruan e tij ranė pėrmbys pėr tokė. 

 

 


21

 

  Engjėlli i Zotit nuk iu shfaq mė as Manoahut, as bashkėshortes sė tij. Atėherė Manoahu kuptoi se ai ishte Engjėlli i Zotit. 

 

 


22

 

  Manoahu i tha pastaj bashkėshortes sė tij: "Ne me siguri do tė vdesim, sepse pamė Perėndinė". 

 

 


23

 

  Por e shoqja i tha: "Po tė kishte dashur me tė vėrtetė vdekjen tonė, Zoti nuk do tė kishte pranuar nga duart tona olokaustin dhe blatimin e ushqimit, as do tė na kishte treguar tėrė kėto gjėra, dhe tani nuk do tė bėnte qė tė dėgjonim gjėra si kėto". 

 

 


24

 

  Pastaj gruaja lindi njė djalė tė cilit ia vunė emrin Sanson. Fėmija u rrit dhe Zoti e bekoi. 

 

 


25

 

  Fryma e Zotit filloi tė lėvizė mbi tė nė kampin e Danit, midis Tsorahut dhe Eshtaolit. 

 

 


Gjyqtarėt 14

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: