Albanian Bible

Jozueu 14

Jozueu

Return to Index

Chapter 15

1

 

  Pjesa qė iu dha me short fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre, shtrihej deri nė kufirin e Edomit, nė shkretėtirėn e Tsinit, nė skajin jugor. 

 

 


2

 

  Kufiri i tyre jugor fillonte nė skajin e Detit tė Kripur, nga kepi qė drejtohet nė jug, 

 

 


3

 

  dhe zgjatej nė jug nė drejtim tė tė pėrpjetės sė Akrabimit, kalonte nėpėr Tsin, pastaj ngjitej nė drejtim tė Adarit dhe kthente nga ana e Karkaas; 

 

 


4

 

  kalonte pastaj nga Atsmoni dhe vazhdonte deri nė pėrruan e Egjiptit, dhe mbaronte nė det. "Ky do tė jetė", tha Jozueu, "kufiri juaj nė jug". 

 

 


5

 

  Kufiri nė lindje ishte Deti i Kripur deri nė grykėderdhjen e Jordanit. Kufiri verior fillonte me mėngėn e detit pranė grykėderdhjes sė Jordanit; 

 

 


6

 

  pastaj kufiri ngjitej nė drejtim tė Beth-Oglahut, kalonte nė veri tė Beth-Arabahut dhe ngjitej deri nė gurin e Bohanit, birit tė Rubenit. 

 

 


7

 

  Pastaj nga Lugina e Akorit kufiri ngjitej nė Debir, kthehej prapa nė veri nė drejtim tė Gilgalit, qė ndodhet pėrballė sė pėrpjetės tė Adumumit, nė jug tė luginės; pastaj kufiri kalonte nė ujėrat e En-Shemeshit dhe mbaronte nė En-Roguel. 

 

 


8

 

  Kufiri pas kėsaj ngjitej nėpėr luginėn e birit tė Hinonit deri te shpatet jugore tė qytetit tė Jebusejve (qė ėshtė Jeruzalemi). Pastaj kufiri ngjitej deri nė majėn e malit qė ndodhet pėrballė luginės sė Hinomit nė perėndim, qė mbetet nė skajin e luginės tė Refaimit nė veri. 

 

 


9

 

  Nga maja e malit kufiri shtrihej deri nė burimin e ujėrave tė Neftoahut, vazhdonte nė drejtim tė qyteteve tė malit Efron dhe pastaj kthente deri nė Baalah, qė ėshtė Kirjath-Jearimi. 

 

 


10

 

  Nga Baalahu kufiri kthente pastaj nė perėndim tė malit Seir, kalonte mbi faqen veriore tė malit Jearim (qė ėshtė Kesaloni), zbriste nė Beth-Shemesh dhe kalonte nėpėr Timah. 

 

 


11

 

  Pastaj kufiri arrinte anėn veriore tė Ekronit, kthente nga Shikroni, kalonte nėpėr malin e Baalahut, shtrihej deri nė Jabneel dhe mbaronte nė det. 

 

 


12

 

  Kufiri nė perėndim ishte Deti i Madh. Kėta ishin rreth e qark kufijtė e bijve tė Judės simbas familjeve tė tyre. 

 

 


13

 

  Kalebit, birit tė Jefunehut, Jozueu i dha njė pjesė nė mes tė bijve tė Judės, ashtu siē e kishte porositur Zoti; Kirjath-Arba, qė ėshtė Hebroni (Arba ishte ati i Anakut). 

 

 


14

 

  Dhe Kalebi dėboi qė andej tre djemtė e Anakut, Sheshain, Ahimanin dhe Talmain, pasardhės tė Anakut; 

 

 


15

 

  Qė kėtej ai u ngrit kundėr banorėve tė Debirit (qė mė parė quhej Kirjath-Sefer). 

 

 


16

 

  Dhe Kalebi tha: "Atij qė do tė sulmojė Kirjath-Seferin dhe do ta shtjerė nė dorė, unė do t`i jap pėr grua vajzėn time Aksah". 

 

 


17

 

  Atėherė Othnieli, bir i Kenazit, vėllai i Kalebit, e shtiu nė dorė, dhe Kalebi i dha pėr grua bijėn e tij Aksah. 

 

 


18

 

  Kur ajo erdhi tė banojė me tė, i mbushi mendjen Othnielit t`i kėrkonte atit tė saj njė fushė. Atėherė ajo zbriti nga gomari dhe Kalebi i tha: "Ēfarė do?". 

 

 


19

 

  Ajo iu pėrgjigj: "Mė bėj njė dhuratė; mbasi mė ke dhėnė tokė nė Negev, mė jep edhe burime ujore". Kėshtu ai i dhuroi burimet e sipėrme dhe burimet e poshtme. 

 

 


20

 

  Kjo qe trashėgimia e fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre; 

 

 


21

 

  qytetet e vendosura nė skajin e fisit tė bijve tė Judės, nė drejtim tė kufirit tė Edomit, nė Negev ishin: Kabtseeli, Ederi dhe Jaguri, 

 

 


22

 

  Kinahu, Dimonahu, Adadahu, 

 

 


23

 

  Kadeshi, Hatsori, Ithnami, 

 

 


24

 

  Zifi, Telemi, Bealothi, 

 

 


25

 

  Hatsor-Hadattahu, Kerioth-Hetsroni (domethėnė nė Hatsori), 

 

 


26

 

  Amami, Shema, Moladahu, 

 

 


27

 

  Hatsar-Gadahu, Heshmoni, Beth-Peleti, 

 

 


28

 

  Hatsar-Shuali, Beer-Sheba, Bizjothjahu, 

 

 


29

 

  Baala, Ijimi, Etsemi, 

 

 


30

 

  Eltoladi, Kesili, Hormahu, 

 

 


31

 

  Tsiklagu, Madmanahu, Sansanahu, 

 

 


32

 

  Lebaothi, Shilhimi, Aini, Rimoni; gjithsej njėzet e nėntė qytete me fshatrat e tyre. 

 

 


33

 

  Nė ultėsirė: Eshaoli, Tsoreahu, Ashnahu, 

 

 


34

 

  Zanoahu, En-Ganimi, Tapuahu, Enami; 

 

 


35

 

  Jarmuthi, Adulami, Sosohu, Azekahu, 

 

 


36

 

  Shaaraimi, Adithaimi, Gederahu dhe Gederothaimi: katėrmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre; 

 

 


37

 

  Tsenani, Hadashahu, Migdal-Gadi, 

 

 


38

 

  Dileani, Mitspahu, Joktheeli, 

 

 


39

 

  Lakishi, Bokskathi, Egloni, 

 

 


40

 

  Kaboni, Lahmasi, Kitlishi, 

 

 


41

 

  Gederothi, Beth-Dagoni, Naamahu dhe Makedahu; gjashtėmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre; 

 

 


42

 

  Libnahu, Etheri, Ashani; 

 

 


43

 

  Jiftahu, Ashna, Netsibi; 

 

 


44

 

  Kejlahu, Akzibi dhe Mareshahu: nėntė qytete me fshatrat e tyre; 

 

 


45

 

  Ekroni me qytetet dhe fshatrat e tij; 

 

 


46

 

  nga Ekroni deri nė det, ēdo gjė qė ishte afėr Ashdotit me fshatrat e tyre; 

 

 


47

 

  Ashdoti me gjithė qytetet dhe fshatrat e tij; Gaza me qytetet dhe fshatrat e tij deri nė pėrroin e Egjiptit dhe nė detin e Madh me bregun e tij. 

 

 


48

 

  Nė zonėn malore: Shanoiri, Jatiri dhe Sokohu, 

 

 


49

 

  Danahu, Kirjath-Sanahu, domethėnė Debiri, 

 

 


50

 

  Anabi, Esthemothi, Animi, 

 

 


51

 

  Gosheni, Holoni dhe Gilohu: njėmbėdhjetė qytete bashkė me fshatrat e tyre; 

 

 


52

 

  Arabi, Dumahu, Esheani, 

 

 


53

 

  Janumi, Beth-Tapuahu, Afekahu, 

 

 


54

 

  Humtahu, Kirjath-Arba (domethėnė Hebroni) dhe Tsiori: nėntė qytete me gjithė fshatrat e tyre; 

 

 


55

 

  Maoni, Karmeli, Zifi dhe Jutahu, 

 

 


56

 

  Jizreeli, Jokdeami, Zanoahu, 

 

 


57

 

  Kaini, Gibeahu dhe Timnahu: dhjetė qytete me fshatrat e tyre; 

 

 


58

 

  Halhuli, Beth-Tsuri, Gedori, 

 

 


59

 

  Maarathi, Beth-Anothi dhe Eltekoni: gjashtė qytete me fshatrat e tyre; 

 

 


60

 

  Kirjath-Baal (domethėnė Kirjath-Jearimi) dhe Rabahu: dy qytete bashkė me fshatrat e tyre. 

 

 


61

 

  Nė shkretėtirė: Beth-Arabahu, Midini, Sekakahu, 

 

 


62

 

  Nibshani, qyteti i kripės dhe Engedi: gjashtė qytete me fshatrat e tyre. 

 

 


63

 

  Pėrsa u pėrket Jebusejve qė banonin nė Jeruzalem, bijtė e Judės nuk mundėn t`i dėbojnė; kėshtu qė Jebusejtė kanė banuar nė Jeruzalem bashkė me bijtė e Judės deri nė ditėn e sotme. 

 

 


Jozueu 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: