Albanian Bible

Ligji i Pėrtėrirė 33

Ligji i Pėrtėrirė

Return to Index

Chapter 34

1

 

  Pastaj Moisiu u ngjit nga fusha e Moabit nė Malin Nebo, nė majėn e Pisgahut, qė ndodhet nė bregun e kundėrt tė Jerikos. Dhe Zoti i tregoi tėrė vendin e Galaadit deri nė Dan, 

 

 


2

 

  tėrė Naftalin, vendin e Efraimit dhe tė Manasit, tėrė vendin e Judės deri nė detin perėndimor, 

 

 


3

 

  Negevin dhe fushėn e luginės tė Jerikos, qytet i palmave, deri nė Tsoar. 

 

 


4

 

  Zoti tha: "Ky ėshtė vendi qė u premtova me betim Abrahamit, Isakut dhe Jakobit, duke u thėnė: "Unė do t`ua jap pasardhėsve tuaj". Ti e pe me sytė e tua, por nuk do tė hysh nė tė!". 

 

 


5

 

  Kėshtu Moisiu, shėrbėtori i Zoit, vdiq aty, nė vendin e Moabit, simbas fjalės sė Zotit. 

 

 


6

 

  Dhe Zoti e varrosi nė luginėn e vendit tė Moabit, pėrballė Beth-Peorit; dhe askush nuk e ka mėsuar deri mė sot vendin e varrit tė tij. 

 

 


7

 

  Moisiu ishte njėqind e njėzet vjeē kur vdiq; shikimi i tij nuk ishte dobėsuar dhe fuqia e tij nuk i qe mpakur. 

 

 


8

 

  Bijtė e Izraelit e qanė nė fushat e Moabit tridhjetė ditė; pastaj ditėt e zisė dhe tė vajtimit pėr Moisiun morėn fund. 

 

 


9

 

  Atėherė Jozueu, bir i Nunit, u mbush me frymėn e diturisė, sepse Moisiu kishte vėnė duart mbi tė; kėshtu bijtė e Izraelit iu bindėn atij dhe vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Moisiun Zoti. 

 

 


10

 

  Nuk doli mė nė Izrael njė profet i ngjashėm me Moisiun, me tė cilin Zoti fliste sy pėr sy, 

 

 


11

 

  nė tė gjitha shenjat dhe mrekullitė qė Zoti e dėrgoi tė bėnte nė vendin e Egjiptit para Faraonit, para tėrė shėrbėtorėve tė tij dhe tėrė vendit tė tij, 

 

 


12

 

  nė tė gjithė madhėshtinė e fuqisė dhe nė tė gjitha gjėrat e mėdha dhe tė tmerrshme qė Moisiu kreu pėrpara syve tė tė gjithė Izraelit. 

 

 


Jozueu 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: