Albanian Bible

Numrat 33

Numrat

Return to Index

Chapter 34

1

 

  Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė: 

 

 


2

 

  "Urdhėro bijtė e Izraelit dhe u thuaj atyre: Kur do tė hyni nė vendin e Kanaanit, ky ėshtė vendi qė ju takon si trashėgimi, vendi i Kanaanit me kėta kufij tė veēantė: 

 

 


3

 

  Kufiri juaj jugor do tė fillojė nė shkretėtirėn e Tsinit, gjatė kufirit tė Edomit; kėshtu kufiri juaj do tė shtrihet nga skaji i Detit tė Kripur nė drejtim tė lindjes; 

 

 


4

 

  kufiri juaj do tė shkojė pastaj nga e pėrpjeta e Akrabimit, do tė kalojė nėpėr Tsin dhe do tė shtrihet nė jug tė Kadesh-Barneas; do tė vazhdojė pastaj nė drejtim tė Hatsar-Adarit dhe do tė kalojė nėpėr Atsmoni. 

 

 


5

 

  Nga Atsmoni kufiri do tė kthejė deri nė pėrroin e Egjiptit dhe do tė pėrfundojė nė det. 

 

 


6

 

  Kufiri juaj nė perėndim do tė jetė Deti i Madh; ky do tė jetė kufiri juaj perėndimor. 

 

 


7

 

  Ky do tė jetė kufiri juaj verior: duke u nisur nga Deti i Madh do tė caktoni kufirin tuaj deri nė malin Hor; 

 

 


8

 

  nga mali Hor do tė caktoni kufirin tuaj deri nė hyrje tė Hamathit, dhe skaji i kufirit do tė jetė nė Tsedad; 

 

 


9

 

  kufiri do tė vazhdojė pastaj deri nė Zifron dhe do tė mbarojė nė Hatsar-Enan; ky do tė jetė kufiri juaj verior. 

 

 


10

 

  Do ta vijėzoni kufirin tuaj lindor nga Hatsar-Enani deri nė Shefam; 

 

 


11

 

  kufiri do tė zbresė nga Shefami nė drejtim tė Riblahut, nė lindje tė Ainit; pastaj kufiri do tė zbresė dhe do tė shtrihet deri sa tė arrijė bregun lindor tė detit tė Kinerethit; 

 

 


12

 

  pastaj kufiri do tė zbresė nė drejtim tė Jordanit, pėr tė arritur deri nė Detin e Kripur. Ky do tė jetė vendi juaj me kufijtė e tij rreth e qark". 

 

 


13

 

  Kėshtu Moisiu u njoftoi kėtė urdhėr bijve tė Izraelit dhe u tha atyre: "Ky ėshtė vendi qė do tė merrni si trashėgimi duke hedhur short, dhe qė Zoti ka urdhėruar t`u jepet nėntė fiseve e gjysmė, 

 

 


14

 

  sepse fisi i bijve tė Rubenit, nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre, dhe fisi i bijve tė Gadit, nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre, dhe gjysma e fisit tė Manasit e kanė marrė trashėgiminė e tyre. 

 

 


15

 

  Kėto dy fise e gjysmė e kanė marrė trashėgiminė e tyre nė lindje tė Jordanit, mbi bregun pėrballė Jerikos, nė drejtim tė lindjes". 

 

 


16

 

  Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė: 

 

 


17

 

  "Kėta janė emrat e burrave qė do tė kryejnė ndarjen e vendit midis jush: prifti Eleazar dhe Jozueu, bir i Nunit. 

 

 


18

 

  Do tė merrni edhe njė prijės nga ēdo fis, pėr tė bėrė ndarjen e vendit. 

 

 


19

 

  Kėta janė emrat e burrave: Kalebi, bir i Jefunehut, nga fisi i Judės; 

 

 


20

 

  Shemueli, bir i Amihudit, nga fisi i bijve tė Simeonit; 

 

 


21

 

  Elidadi, bir i Kislonit, nga fisi i Beniaminit; 

 

 


22

 

  prijėsi Buki, bir i Joglit, nga fisi i bijve tė Danit; 

 

 


23

 

  prijėsi Haniel, bir i Efodit, pėr bijtė e Jozefit, nga fisi i bijve tė Manasit; 

 

 


24

 

  prijėsi Kemuel, bir i Shiftanit, pėr fisin e bijve tė Efraimit; 

 

 


25

 

  prijėsi Elitsafan, bir i Parnakut, pėr fisin e bijve tė Zabulonit; 

 

 


26

 

  prijėsi Paltiel, bir i Azanit, pėr fisin e bijve tė Isakarit; 

 

 


27

 

  prijėsi Ahihud, bir i Shelomit, pėr fisin e bijve tė Asherit; 

 

 


28

 

  dhe prijėsi Pedahel, bir i Amihudit, pėr fisin e bijve tė Neftalit". 

 

 


29

 

  Kėta janė burrat tė cilėt Zoti i urdhėroi t`u jepnin trashėgiminė bijve tė Izraelit nė vendin e Kananit. 

 

 


Numrat 35

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: