Albanian Bible

Numrat 26

Numrat

Return to Index

Chapter 27

1

 

  Pastaj u afruan bijat e Tselofehadit, birit tė Heferit, bir i Galaadit, bir i Makirit, bir i Manasit, i familjeve tė Manasit, birit tė Jozefit; dhe kėto janė emrat e bijave: Mahlah, Noah, Hoglah, Milkah dhe Thirtsah, 

 

 


2

 

  dhe ato u paraqitėn para Moisiut, para priftit Eleazar, prijėsve dhe tėrė asamblesė nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes dhe thanė: 

 

 


3

 

  "Ati ynė vdiq nė shkretėtirė, por nuk bėnte pjesė nė grupin e atyre qė u mblodhėn kundėr Zotit, nė grupin e Koreut, por vdiq pėr shkak tė mėkatit tė tij pa patur bij. 

 

 


4

 

  Pse duhet tė humbasė emri i atit tonė nė mes tė familjes sė tij nga qė nuk pati bij? Na jep, pra, njė pronė nė mes tė vėllezėrve tė atit tonė". 

 

 


5

 

  Atėherė Moisiu e shtroi rastin e tyre para Zotit. 

 

 


6

 

  Dhe Zoti i foli Moisiut duke i thėnė: 

 

 


7

 

  "Bijat e Tselofehadit kanė hak. Po, do t`u japėsh atyre si trashėgimi njė pronė midis vėllezėrve tė atit tė tyre dhe do t`u kalosh atyre trashėgiminė e atit tė tyre. 

 

 


8

 

  Do t`u flasėsh gjithashtu bijve tė Izraelit dhe do t`u thuash: "Kur njė njeri vdes pa lėnė ndonjė bir, trashėgiminė e tij do t`ia kaloni bijės sė tij. 

 

 


9

 

  Nė qoftė se nuk ka asnjė bijė, trashėgiminė e tij do t`ua jepni vėllezėrve tė tij. 

 

 


10

 

  Nė rast se nuk ka vėllezėr, trashėgiminė e tij do t`ua jepni vėllezėrve tė atit tė tij. 

 

 


11

 

  Dhe nė rast se ai nuk ka asnjė vėlla, trashėgiminė e tij do t`ia jepni fisit mė tė afėrt tė familjes sė tij; dhe ai do ta zotėrojė". Kjo do tė jetė pėr bijtė e Izraelit njė formė e sė drejtės, ashtu si e ka urdhėruar Zoti Moisiun. 

 

 


12

 

  Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Ngjitu mbi malin e Abarimit dhe sodit vendin qė unė po ju jap bijve tė Izraelit. 

 

 


13

 

  Mbasi ta kesh parė, edhe ti do tė bashkohesh me popullin tėnd, ashtu siē u bashkua Aaroni, vėllai yt, 

 

 


14

 

  sepse ngritėt krye kundėr urdhrit tim nė shkretėtirėn e Tsinit kur asambleja kundėrshtoi, dhe nuk mė shenjtėruat nė ujėrat para syve tė tyre". (Kėto janė ujėrat e Meribės nė Kadesh, nė shkretėtirėn e Sinit). 

 

 


15

 

  Pastaj Moisiu i foli Zotit, duke i thėnė: 

 

 


16

 

  "Zoti, Perėndia i frymėve tė ēdo mishi, le tė caktojė mbi kėtė asamble njė njeri 

 

 


17

 

  qė tė hyjė dhe tė dalė para tyre, dhe t`i bėjė tė hyjnė e tė dalin, nė mėnyrė qė asambleja e Zotit tė mos jetė si njė kope pa bari". 

 

 


18

 

  Atėherė Zoti i tha Moisiut: "Merr Jozueun, djalin e Nunit, njeriun brenda tė cilit ėshtė Fryma, dhe vėrė dorėn tėnde mbi tė; 

 

 


19

 

  pastaj do ta paraqitėsh para priftit Eleazar dhe para tėrė asamblesė dhe do t`i japėsh disa urdhra nė prani tė tyre, 

 

 


20

 

  dhe do ta bėsh pjesėmarrės tė autoritetit tėnd me qėllim qė tėrė asambleja e bijve tė Izraelit t`i bindet. 

 

 


21

 

  Ai do tė paraqitet pėrpara priftit Eleazar, i cili do tė kėrkojė pėr tė mendimin e shprehur nga Urimi pėrpara Zotit; me urdhėr tė tij do tė hyjnė dhe do tė dalin, ai dhe tėrė bijtė e Izraelit, tėrė asambleja". 

 

 


22

 

  Moisiu, pra, bėri ashtu si e kishte urdhėruar Zoti; mori Jozueun dhe e paraqiti pėrpara priftit Eleazar dhe tėrė asamblesė; 

 

 


23

 

  pastaj vuri duart e tij mbi tė dhe i dha urdhra ashtu si kishte urdhėruar Zoti me anė tė Moisiut. 

 

 


Numrat 28

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: