Albanian Bible

Numrat 16

Numrat

Return to Index

Chapter 17

1

 

  Pastaj Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė: 

 

 


2

 

  "Folu bijve tė Izraelit dhe bėj qė tė tė japin shufra, njė pėr ēdo shtėpi tė etėrve tė tyre, domethėnė dymbėdhjetė shufra nga tė gjithė prijėsit e tyre simbas shtėpive tė etėrve tė tyre; do tė shkruash emrin e secilit mbi shufrėn e tij; 

 

 


3

 

  dhe do tė shkruash emrin e Aaronit mbi shufrėn e Levit, sepse do tė ketė njė shufėr pėr ēdo kryetar tė shtėpive tė etėrve tė tyre. 

 

 


4

 

  Pastaj do t`i vėsh nė ēadrėn e mbledhjes, pėrpara dėshmisė, ku unė takohem me ju. 

 

 


5

 

  Dhe do tė ndodhė qė shufra e njeriut qė unė zgjedh, do tė lulėzojė dhe unė do tė bėj qė tė pushojnė murmuritjet e bijve tė Izraelit kundėr jush". 

 

 


6

 

  Kėshtu Moisiu u foli bijve tė Izraelit dhe tė gjithė prijėsit e tyre i dhanė secili njė shufėr, simbas shtėpive tė etėrve tė tyre, domethėnė dymbėdhjetė shufra; dhe shufra e Aaronit ishte midis shufrave tė tyre. 

 

 


7

 

  Pastaj Moisiu i vuri kėto shufra pėrpara Zotit nė ēadrėn e dėshmisė. 

 

 


8

 

  Tė nesėrmen Moisiu hyri nė ēadrėn e dėshmisė; dhe ja, shufra e Aaronit pėr shtėpinė e Levit kishte lulėzuar; kishte nxjerrė lastarė, kishte ēelur lule dhe kishte prodhuar bajame. 

 

 


9

 

  Atėherė nxori tėrė shufrat jashtė pranisė sė Zotit, pėrpara tė gjithė bijve tė Izraelit; dhe ata i panė dhe secili mori shufrėn e vet. 

 

 


10

 

  Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Ktheja shufrėn Aaronit pėrpara ēadrės sė dėshmisė, me qėllim qė tė ruhet si njė shenjė qortimi pėr rebelėt, me qėllim qė tė marrin fund murmuritjet e tyre kundėr meje dhe ata tė mos vdesin". 

 

 


11

 

  Moisiu veproi ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti. 

 

 


12

 

  Bijtė e Izraelit i folėn pastaj Moisiut, duke i thėnė: "Ja, po vdesim, kemi marrė fund, tė gjithė kemi marrė fund! 

 

 


13

 

  Kushdo qė i afrohet tabernakullit tė Zotit, vdes; duhet tė vdesim tė gjithė?". 

 

 


Numrat 18

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: