Albanian Bible

Levitiku 11

Levitiku

Return to Index

Chapter 12

1

 

  Zoti i foli akoma Moisiut, duke thėnė: 

 

 


2

 

  "Folu kėshtu bijve tė Izraelit: Nė qoftė se njė grua mbetet me barrė dhe lind njė mashkull, do tė jetė e papastėr pėr shtatė ditė, do tė jetė e papastėr si nė ditėt e zakoneve tė saj. 

 

 


3

 

  Ditėn e tetė do tė rrethpritet mishi i prepucit tė djalit. 

 

 


4

 

  Pastaj ajo do tė rrijė akoma tridhjetė e tre ditė pėr tė pastruar gjakun e saj; nuk do tė prekė asnjė send tė shenjtė dhe nuk do tė hyjė nė shenjtėroren, deri sa tė plotėsohen ditėt e pastrimit tė saj. 

 

 


5

 

  Por nė rast se lind njė vajzė, ajo do tė jetė e papastėr dy javė si nė kohėn e zakoneve tė saj; dhe do tė rrijė gjashtėdhjetė ditė pėr t`u pastruar nga gjaku. 

 

 


6

 

  Kur tė plotėsohen ditėt e pastrimit tė saj, pavarėsisht nė se ėshtė fjala pėr njė djalė apo vajzė, do t`i ēojė priftit, nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, njė qengj motak si olokaust dhe njė pėllumb tė ri o njė turtull, si flijim pėr mėkatin. 

 

 


7

 

  Pastaj prifti do t`i ofrojė para Zotit dhe do tė bėjė shlyerjen pėr tė; dhe ajo do tė jetė pastruar nga rrjedha e gjakut tė saj. Ky ėshtė ligji pėr gruan qė lind njė mashkull apo njė femėr. 

 

 


8

 

  Dhe nė rast se i mungojnė mjetet pėr tė ofruar njė qengj, do tė marrė dy turtuj ose dy pėllumba tė rinj, njėrin si olokaust dhe tjetrin si flijimin e mėkatit. Prifti do tė bėjė shlyerjen pėr tė, dhe ajo do tė jetė e pastėr". 

 

 


Levitiku 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: