Albanian Bible

Eksodi 37

Eksodi

Return to Index

Chapter 38

1

 

  Pastaj bėri altarin e olokausteve prej druri tė akacies, i gjatė pesė kubitė dhe i gjerė po pesė kubitė; ishte katror dhe i lartė tre kubitė. 

 

 


2

 

  Nė tė katėr qoshet e tij bėri disa brirė, qė pėrbėnin njė tė tėrė me tė, dhe e veshi me bronz. 

 

 


3

 

  Bėri gjithashtu tė gjitha pėrdorėset e altarit: enėt pėr hirin, lopatat e vogla, legenat, mashat dhe mangallet; tė gjitha veglat e tij i bėri prej bronzi. 

 

 


4

 

  Dhe bėri pėr altarin njė grilė prej bronzi nė formėn e njė rrjete nėn kornizėn, nė pjesėn e poshtme nė mėnyrė qė rrjeta tė ndodhej nė gjysmėn e lartėsisė sė altarit. 

 

 


5

 

  Derdhi katėr unaza pėr tė katėr cepat e grilės prej bronzi, me qėllim qė tė kalonin shtizat. 

 

 


6

 

  Pastaj i bėri shtizat prej druri tė akacies dhe i veshi me bronz. 

 

 


7

 

  Pas kėsaj i kaloi shtizat nėpėr unazat qė ndodheshin anėve tė altarit, me tė cilat do tė mbartej: e ndėrtoi me dėrrasa dhe bosh nga brenda. 

 

 


8

 

  Pastaj bėri legenin prej bronzi dhe bazėn e tij prej bronzi, duke pėrdorur pasqyrat e grave qė vinin pėr tė bėrė shėrbime nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes. 

 

 


9

 

  Pastaj bėri oborrin: nga ana e Negevit, nė drejtim tė jugut, perdet e oborrit ishin prej liri tė hollė tė pėrdredhur dhe me njė gjatėsi prej njėqind kubitėsh, 

 

 


10

 

  dhe kishin njėzet shtyllat e tyre dhe njėzet bazat e tyre prej bronzi; grremēat e shtyllave dhe shtizat e tyre ishin prej argjendi. 

 

 


11

 

  Nė krahun verior kishte njėqind kubitė perde me njėzet shtyllat e tyre dhe njėzet bazat e tyre prej bronzi; grremēat e shtyllave dhe shtizat e tyre ishin prej argjendi. 

 

 


12

 

  Nė krahun perėndimor kishte pesėdhjetė kubitė perde me dhjetė shtyllat dhe dhjetė bazat e tyre; grremēat e shtyllave dhe shtizat e tyre ishin prej argjendi. 

 

 


13

 

  Pėrpara, nga ana e lindjes, kishte pesėdhjetė kubitė: 

 

 


14

 

  nga njėri krah kishte pesėdhjetė kubitė perde, me tri shtyllat dhe tri bazat e tyre; 

 

 


15

 

  dhe nga ana tjetėr (si kėtej ashtu dhe matanė portės sė hyrjes nė oborr) kishte pesėmbėdhjetė kubitė perde, me tri shtyllat dhe tri bazat e tyre. 

 

 


16

 

  Tė gjitha perdet rreth oborrit ishin prej liri tė hollė tė pėrdredhur; 

 

 


17

 

  bazat e shtyllave ishin prej bronzi, grremēat e shtyllave dhe shtizat e tyre ishin prej argjendi, kapitelet e shtyllave ishin tė veshura me argjend dhe tė gjitha shtyllat e oborrit ishin tė lidhura me disa shtiza argjendi. 

 

 


18

 

  Perdja pėr hyrjen nė oborr ishte e qėndisur, me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe tė kuq tė ndezur, dhe me li tė pėrdredhur; kishte njė gjatėsi prej njėzet kubitėsh, njė lartėsi prej pesė kubitėsh, dhe korrespondonte me perdet e oborrit. 

 

 


19

 

  Kishte katėr shtylla me katėr bazat e tyre prej bronzi; grremēat e tyre ishin prej argjendi dhe kapitelet e tyre dhe shtizat e tyre ishin tė veshura me argjend. 

 

 


20

 

  Tė gjitha kunjat e tabernakullit dhe tė rrethojės sė oborrit ishin prej bronzi. 

 

 


21

 

  Kjo ėshtė lista e sendeve tė tabernakullit, tė tabernakullit tė dėshmisė, qė u renditėn me urdhėr tė Moisiut, pėr shėrbimin e Levitėve, nėn drejtimin e Ithamarit, birit tė priftit Aaron. 

 

 


22

 

  Betsaleeli, bir i Urit, bir i Hurit, nga fisi i Judės, bėri tė gjitha ato qė i kishte urdhėruar Zoti Moisiut, 

 

 


23

 

  duke pasur me vete Oholiabin, birin e Ahisamakut, nga fisi i Danit, gdhendės, vizatues dhe qėndistar i stofave ngjyrė vjollcė, tė purpurta, tė kuqe tė ndezur dhe prej liri tė hollė. 

 

 


24

 

  Gjithė ari i pėrdorur pėr tė gjitha punimet pėr vendin e shenjtė, domethėnė ari i ofertave, qe njėzet e nėntė talente dhe shtatėqind e tridhjetė sikla, simbas siklit tė shenjtėrores. 

 

 


25

 

  Dhe argjendi, qė u mblodh me rastin e regjistrimit tė asamblesė, ishte njėqind talente dhe njė mijė e shtatėqind e shtatėdhjetė e pesė sikla, simbas siklit tė shenjtėrores: 

 

 


26

 

  njė beka pėr frymė, (domethėnė njė gjysmė sikli, simbas siklit tė shenjtėrores), pėr ēdo burrė qė e kapte regjistrimi, nga mosha njėzet vjeē e lart, pra, gjashtėqind e tre mijė e pesėqind e pesėdhjetė burra. 

 

 


27

 

  Njėqind talentet prej argjendi shėrbyen pėr tė shkrirė bazat e shenjtėrores dhe bazat e velit: njėqind baza pėr njėqind talentet, njė talent pėr bazė. 

 

 


28

 

  Dhe me njė mijė e shtatėqind e shtatėdhjetė e pesė sikla ai bėri grremēat pėr shtyllat, i veshi kapitelet e tyre dhe bėri shtizat pėr shtyllat. 

 

 


29

 

  Bronzi i ofertave arrinte nė shtatėdhjetė talente dhe dy mijė e katėrqind sikla. 

 

 


30

 

  Dhe me kėtė ai bėri bazat e hyrjes sė ēadrės sė mbledhjes, altarin prej bronzi dhe me grilėn e tij dhe me tė gjitha orenditė e altarit, 

 

 


31

 

  bazat e oborrit, bazat e hyrjes nė oborr, tė gjithė kunjat e tabernakullit dhe tė gjithė kunjat e rrethimit tė oborrit. 

 

 


Eksodi 39

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: