Albanian Bible

Eksodi 26

Eksodi

Return to Index

Chapter 27

1

 

  "Do tė bėsh edhe njė altar prej druri tė akacies, i gjatė pesė kubitė dhe i gjerė pesė kubitė; altari do tė jetė katror dhe do tė ketė tre kubitė lartėsi. 

 

 


2

 

  Nė katėr qoshet e tij do tė bėsh brinj, qė do tė formojnė njė tėrėsi me tė; dhe do ta veshėsh atė me bronz. 

 

 


3

 

  Do tė bėsh edhe enėt e tij pėr tė mbledhur hirin, lopatėzat e tij, legenėt e tij, pirunjtė e tij dhe mangallėt e tij; tė gjitha veglat e tij do t`i bėsh prej bronzi. 

 

 


4

 

  Do t`i bėsh gjithashtu njė grilė prej bronzi nė formė rrjete dhe mbi rrjetė, nė katėr qoshet e tij, do tė bėsh katėr unaza prej bronzi; 

 

 


5

 

  dhe do ta vėsh nėn kornizėn e altarit, nė pjesėn e poshtme, nė mėnyrė qė rrjeta tė ndodhet nė gjysmėn e lartėsisė sė altarit. 

 

 


6

 

  Do tė bėsh edhe disa shufra pėr altarin, shufra me drurin e akacies, dhe do t`i veshėsh me bronz. 

 

 


7

 

  Shufrat do tė kalojnė nėpėr unazat; dhe shufrat do tė jenė nė tė dy anėt e altarit, kur ky do tė duhet tė bartet. 

 

 


8

 

  Do ta bėsh me dėrrasa dhe bosh nga brenda; duhet ta bėsh ashtu siē t`u tregua nė mal. 

 

 


9

 

  Do tė bėsh edhe oborrin e tabernakullit; nga ana e jugut, oborri do tė ketė perde prej liri tė hollė tė pėrdredhur, me njė gjatėsi prej njėqind kubitėsh nga njė anė, 

 

 


10

 

  dhe njėzet shtylla me njėzet bazat e tyre prej bronzi; grremēat e shtyllės dhe shtizat e tyre do tė jenė prej argjendi. 

 

 


11

 

  Kėshtu edhe nė gjatėsinė nga ana e veriut, do tė ketė perde me njė gjatėsi prej njėqind kubitėsh, me njėzet shtylla dhe njėzet bazat e tyre prej bronzi; grremēat e shtyllave do tė jenė prej argjendi. 

 

 


12

 

  Dhe pėr gjerėsinė e oborrit nga ana e perėndimit, do tė ketė pesėdhjetė kubitė perdesh me dhjetė shtyllat dhe dhjetė bazat e tyre. 

 

 


13

 

  Nga ana lindore gjerėsia e oborrit do tė jetė gjithashtu pesėdhjetė kubitė. 

 

 


14

 

  Nga njė anė e portės sė hyrjes do tė ketė pesėmbėdhjetė kubitė perde, me tri shtyllat dhe tri bazat e tyre; 

 

 


15

 

  dhe nga ana tjetėr do tė ketė gjithashtu pesėmbėdhjetė kubitė perde me tri shtyllat dhe tri bazat e tyre. 

 

 


16

 

  Pėr portėn e hyrjes nė oborr do tė ketė njė perde prej njėzet kubitėsh, me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe prej liri tė hollė tė pėrdredhur, punė e njė qėndistari, me katėr shtyllat dhe katėr bazat e tyre. 

 

 


17

 

  Tėrė shtyllat rreth oborrit do tė bashkohen me shtiza argjendi; grremēat e tyre do tė jenė prej argjendi dhe bazat e tyre prej bronzi. 

 

 


18

 

  Gjatėsia e oborrit do tė jetė njėqind kubitė, gjerėsia pesėdhjetė kubitė dhe lartėsia pesė kubitė, me perde prej liri tė hollė tė pėrdredhur dhe me bazat prej bronzi. 

 

 


19

 

  Tė gjitha veglat e caktuara pėr shėrbimin e tabernakullit, tėrė kunjat e tij dhe tėrė kunjat e oborrit do tė jenė prej bronzi. 

 

 


20

 

  Do tė urdhėrosh bijtė e Izraelit qė tė sjellin vaj ulliri safi prej ullinjsh tė shtypur, pėr dritėn e shandanit pėr t`i mbajtur vazhdimisht tė ndezura llambat. 

 

 


21

 

  Nė ēadrėn e mbledhjes, jashtė velit qė ndodhet pėrpara dėshmisė, Aaroni dhe bijtė e tij do t`i mbajnė llambat tė ndezura, nė mėnyrė qė tė digjen nga mbrėmja deri nė mėngjes para Zotit. Kjo do tė jetė njė rregull e pėrhershme midis bijve tė Izraelit pėr tė gjithė brezat e ardhshėm". 

 

 


Eksodi 28

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: