Albanian Bible

Eksodi 1

Eksodi

Return to Index

Chapter 2

1

 

  Por njė njeri i shtėpisė sė Levit shkoi e mori pėr grua njė bijė tė Levit. 

 

 


2

 

  Dhe gruaja u ngjiz dhe lindi njė bir; dhe, duke parė qė ishte i bukur, e mbajti fshehur tre muaj. 

 

 


3

 

  Por, kur nuk mundi ta mbante mė tė fshehur, mori njė kanistėr prej xunkthi, e leu me bitum dhe katran, vendosi nė tė fėmijėn dhe e la nė kallamishtėn nė bregun e lumit. 

 

 


4

 

  Motra e fėmijės rrinte nė njė farė largėsie pėr tė mėsuar se ēfarė do t`i ndodhte. 

 

 


5

 

  Por vajza e Faraonit zbriti pėr t`u larė nė lumė, ndėrsa shėrbėtoret e saj shėtisnin buzė lumit. Ajo pa kanistrėn nė kallamishte dhe dėrgoi shėrbėtoren e saj ta marrė. 

 

 


6

 

  E hapi dhe pa fėmijėn; dhe ja, i vogli po qante; asaj iu dhimbs dhe tha: "Ky ėshtė njė fėmijė hebre". 

 

 


7

 

  Atėherė motra e fėmijės i tha bijės sė Faraonit: "A duhet tė shkoj tė thėrras njė tajė nga gratė hebre qė ta mėndė kėtė fėmijė pėr ty?". 

 

 


8

 

  E bija e Faraonit iu pėrgjegj: "Shko". Dhe vajza shkoi tė thėrrasė nėnėn e fėmijės. 

 

 


9

 

  Dhe bija e Faraonit i tha: "Merre me vete kėtė fėmijė, mėnde pėr mua, dhe unė do tė tė jap pagėn tėnde". Kėshtu gruaja e mori fėmijėn dhe e mėndi. 

 

 


10

 

  Kur fėmija u rrit, ajo ia ēoi bijės sė Faraonit; ai u bė bir i saj dhe ajo e quajti Moisi, duke thėnė: "Sepse unė e nxora nga uji". 

 

 


11

 

  Nė ato ditė, kur Moisiu ishte rritur, ndodhi qė ai doli pėr tė gjetur vėllezėrit e tij dhe vuri re se bėnin punė tė rėnda; dhe pa njė Egjiptas qė po rrihte njė burrė hebre, njė nga vėllezėrit e tij. 

 

 


12

 

  Dhe vėshtroi andej e kėtej dhe, duke parė se nuk kishte njeri, e vrau Egjiptasin dhe e fshehu pastaj nėn rėrė. 

 

 


13

 

  Ditėn e nesėrme doli dhe pa dy burra hebrenj qė po grindeshin; ai i tha atij qė kishte faj: "Pse e rreh shokun tėnd?". 

 

 


14

 

  Por ai iu pėrgjigj: "Kush tė ka vėnė prijės dhe gjykatės mbi ne? Mos do tė mė vrasėsh siē vrave Egjiptasin?". Atėherė Moisiu u tremb, dhe tha: "Me siguri kjo gjė dihet nga tė gjithė". 

 

 


15

 

  Kur Faraoni dėgjoi tė flitej pėr ngjarjen, kėrkoi tė vrasė Moisiun; por Moisiu iku nga prania e Faraonit dhe u vendos nė vendin e Madianit; dhe u ul afėr njė pusi. 

 

 


16

 

  Por prifti i Madianit kishte shtatė bija; dhe ato erdhėn pėr tė mbushur ujė dhe pėr tė mbushur koritat pėr t`i dhėnė tė pijė kopesė sė atit tė tyre. 

 

 


17

 

  Por erdhėn disa barinj dhe i pėrzunė. Atėherė Moisiu u ngrit dhe u erdhi nė ndihmė, duke i dhėnė tė pijė kopesė sė tyre. 

 

 


18

 

  Kur shkuan te Reueli, ati i tyre, ai u tha: "Vallė si u kthyet kaq shpejt sot?". 

 

 


19

 

  Ato u pėrgjigjėn: "Njė Egjiptas na liroi nga duart e barinjve; pėrveē kėsaj mbushi ujė pėr ne dhe i dha tė pijė kopesė". 

 

 


20

 

  Atėherė ai u tha bijave tė tij: "Po ai ku ėshtė? Pse e latė kėtė njeri? Thirreni, tė vijė tė hajė". 

 

 


21

 

  Dhe Moisiu pranoi tė banojė tek ai njeri; dhe ai i dha Moisiut pėr grua bijėn e tij, Seforėn. 

 

 


22

 

  Pastaj ajo lindi njė bir qė ai e quajti Gershom, sepse tha: "Unė jam mik nė dhe tė huaj". 

 

 


23

 

  Por ndodhi qė, mbas njė kohe tė gjatė vdiq mbreti i Egjiptit, dhe bijtė e Izraelit rėnkonin pėr shkak tė skllavėrisė; ata bėrtitėn dhe britma e tyre pėr shkak tė skllavėrisė u ngjit deri tek Perėndia. 

 

 


24

 

  Kėshtu Perėndia dėgjoi rėnkimin e tyre, dhe Perėndisė iu kujtua besėlidhja qė kishte pėrfunduar me Abrahamin, me Isakun dhe me Jakobin. 

 

 


25

 

  Dhe Perėndia shikoi bijtė e Izraelit, dhe Perėndia u kujdes pėr ta. 

 

 


Eksodi 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: