Albanian Bible

Zanafilla 49

Zanafilla

Return to Index

Chapter 50

1

 

  Atėherė Jozefi u hodh mbi fytyrėn e tė atit, qau mbi tė dhe e puthi. 

 

 


2

 

  Pastaj Jozefi urdhėroi mjekėt qė ishin nė shėrbim tė tij tė balsamosnin tė atin; dhe mjekėt e balsamosėn Izraelin. 

 

 


3

 

  U deshėn dyzet ditė, sepse e tillė ishte koha e nevojshme pėr balsamimin; dhe Egjiptasit e qanė shtatėdhjetė ditė. 

 

 


4

 

  Kur kaluan ditėt e zisė tė mbajtura pėr tė, Jozefi foli nė shtėpinė e Faraonit duke thėnė: "Nė qoftė se kam gjetur hirin tuaj, i thoni Faraonit kėto fjalė: 

 

 


5

 

  Ati im mė ka vėnė tė betohem dhe mė ka thėnė: "Ja, unė jam duke vdekur; mė varros nė varrin qė kam gėrmuar nė vendin e Kanaanit". Tani, pra, mė lejo tė ngjitem pėr tė varrosur atin tim, pastaj do tė kthehem". 

 

 


6

 

  Faraoni u pėrgjegj: "Ngjitu dhe varrose atin tėnd ashtu si tė ka vėnė tė betohesh". 

 

 


7

 

  Atėherė Jozefi u ngjit pėr tė varrosur tė atin; dhe me tė u ngjitėn tėrė shėrbėtorėt e Faraonit, tė moshuarit e shtėpisė sė tij dhe tėrė tė moshuarit e vendit tė Egjiptit, 

 

 


8

 

  dhe tėrė shtėpia e Jozefit, vėllezėrit e tij dhe shtėpia e tė atit. Nė vendin e Goshenit lanė vetėm fėmijėt e tyre tė vegjėl, kopetė me bagėtinė e imėt dhe me bagėtinė e trashė. 

 

 


9

 

  Me tė u ngjitėn lart gjithashtu qerre dhe kalorės, aq sa u formua njė vargan i madh njerėzish. 

 

 


10

 

  Me tė arritur nė lėmin e Atadit, qė ėshtė pėrtej Jordanit, u dėgjuan vajtime tė mėdha dhe solemne; dhe Jozefi mbajti shtatė ditė zi pėr tė atin. 

 

 


11

 

  Kur banorėt e vendit, Kananejtė, panė zinė nė lėmin e Atadit, thanė: "Kjo ėshtė njė zi e madhe pėr Egjiptasit!". Prandaj ai vend u quajt Abel-Mitsraim dhe ndodhet pėrtej Jordanit. 

 

 


12

 

  Bijtė e tij bėnė pėr tė atė qė ai i kishte urdhėruar. 

 

 


13

 

  Bijtė e tij e bartėn nė vendin e Kanaanit dhe e varrosėn nė shpellėn e fushės sė Malkpelahut, pėrballė Mamres, qė Abrahami e kishte blerė bashkė me arėn nga Efron Hiteu, si vendvarrim, pronė e tij. 

 

 


14

 

  Mbasi varrosi tė atin, Jozefi u kthye nė Egjipt bashkė me vėllezėrit e tij dhe me tė gjithė ata qė ishin ngjitur deri atje pėr tė varrosur atin e tij. 

 

 


15

 

  Vėllezėrit e Jozefit kur panė se ati i tyre vdiq, thanė: "Mos vallė Jozefi na mban inat dhe merr hak pėr tėrė tė keqen qė i kemi bėrė?". 

 

 


16

 

  Atėherė i ēuan fjalė Jozefit: "Ati yt para se tė vdiste dha kėtė porosi duke thėnė: 

 

 


17

 

  "Kėshtu do t`i thoni Jozefit: "Falu vėllezėrve tė tu tė keqen qė tė kanė bėrė, mėkatin e tyre, sepse tė kanė bėrė keq". Falu, pra, tani krimin shėrbėtorėve tė Perėndisė tė atit tėnd". Jozefi qau kur i folėn kėshtu. 

 

 


18

 

  Pastaj erdhėn edhe vėllezėrit e tij dhe u shtrinė para tij, dhe i thanė: "Ja, ne jemi shėrbėtorėt e tu". 

 

 


19

 

  Jozefi u tha atyre: "Mos u trembni, se mos jam unė nė vend tė Perėndisė?. 

 

 


20

 

  Ju keni kurdisur tė kėqija kundėr meje, por Perėndia ka dashur qė t`i shėrbejė sė mirės, pėr tė kryer atė qė po ndodh sot: tė mbash gjallė njė popull tė shumtė. 

 

 


21

 

  Tani, pra, mos kini frikė; unė do tė siguroj ushqimin pėr ju dhe pėr bijtė tuaj". Kėshtu u dha zemėr dhe i foli zemrės sė tyre me ėmbėlsi. 

 

 


22

 

  Kėshtu Jozefi banoi nė Egjipt, ai dhe shtėpia e tė atit, dhe jetoi njėqind e dhjetė vjet. 

 

 


23

 

  Jozefi pa bijtė e Efraimit deri nė brezninė e tretė; edhe bijtė e Makirit, bir i Manasit, lindėn mbi gjunjėt e tij. 

 

 


24

 

  Pastaj Jozefi u tha vėllezėrve tė tij: "Unė po vdes; por Perėndia do t`ju vizitojė me siguri dhe do t`ju ēojė me siguri nga ky vend nė vendin qė i premtoi me betim Abrahamit, Isakut dhe Jakobit". 

 

 


25

 

  Pastaj Jozefi i vuri tė betohen bijtė e Izraelit, duke thėnė: "Perėndia me siguri do t`ju vizitojė; atėherė ju do t`i hiqni kockat e mia qė kėtej". 

 

 


26

 

  Pastaj Jozefi vdiq nė moshėn njėqind e dhjetė vjeē; e balsamosėn dhe e futėn nė njė arkivol nė Egjipt. 

 

 


Eksodi 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: