Albanian Bible

Zanafilla 48

Zanafilla

Return to Index

Chapter 49

1

 

  Pastaj Jakobi thirri bijtė e tij dhe tha: "Mblidhuni qė unė t`ju njoftoj ēfarė do t`ju ndodhė nė ditėt e ardhshme. 

 

 


2

 

  Mblidhuni dhe dėgjoni, o bijtė e Jakobit! Dėgjoni Izraelin, atin tuaj! 

 

 


3

 

  Ruben, ti je i parėlinduri im, forca ime, filli i fuqisė sime, i dalluar pėr dinjitet dhe pėr forcė. 

 

 


4

 

  I rrėmbyer si uji, ti nuk do tė kesh epėrsinė, sepse hipe mbi shtratin e atit tėnd dhe e pėrdhose. Ai hipi mbi shtratin tim. 

 

 


5

 

  Simeoni dhe Levi janė vėllezėr: shpatat e tyre janė vegla dhune. 

 

 


6

 

  Mos hyftė shpirti im nė mendjen e tyre, lavdia ime mos u bashkoftė me kuvendin e tyre! Sepse nė mėrinė e tyre kanė vrarė njerėz, nė kryeneēėsinė e tyre u kanė prerė leqet e kėmbėve demave. 

 

 


7

 

  Mallkuar qoftė mėria e tyre, sepse ka qėnė e egėr, dhe tėrbimi i tyre sepse ka qėnė mizor! Unė do t`i ndaj te Jakobi dhe do t`i shpėrndaj te Izraeli. 

 

 


8

 

  Judė, vėllezėrit e tu do tė tė lavdėrojnė; dora jote do tė jetė mbi zverkun e armiqve tė tu; bijtė e atit tėnd do tė pėrkulen para teje. 

 

 


9

 

  Juda ėshtė njė luan i ri; ti zė fill nga preja, biri im; ai pėrkulet, struket si njė luan, si njė luaneshė; kush guxon ta zgjojė? 

 

 


10

 

  Skeptri nuk do t`i hiqet Judės, as bastuni i komandimit nga kėmbėt e tij, deri sa tė vijė Shilohu; dhe atij do t`i binden popujt. 

 

 


11

 

  Ai e lidh gomarin e tij tė vogėl nė pjergull dhe kėrriēin e gomaricės sė tij nė pjergullėn mė tė mirė; i lan rrobat e tij nė verė dhe mantelin e tij nė gjakun e rrushit. 

 

 


12

 

  Ai i ka sytė tė ndritura nga vera dhe dhėmbėt e bardha nga qumėshti. 

 

 


13

 

  Zabuloni do tė banojė nė breg tė deteve; dhe do tė pėrbėjė njė vendstrehim pėr anijet; kufiri i tij do tė zgjatet drejt Sidonit. 

 

 


14

 

  Isakari ėshtė njė gomar i fuqishėm, i shtrirė nėpėr vathė. 

 

 


15

 

  Ai e pa qė ēlodhja ėshtė e mirė dhe qė vendi ėshtė i kėndshėm; ai pėrkuli kurrizin pėr tė mbajtur peshėn dhe u bė njė shėrbėtor i punės sė detyruar. 

 

 


16

 

  Dani do ta gjykojė popullin e tij, si njė nga fiset e Izraelit. 

 

 


17

 

  Dani do tė jetė njė gjarpėr nė rrugė, njė nepėrkė nėpėr shteg, qė kafshon thembrat e kalit, kėshtu qė kalorėsi rrėzohet sė prapthi. 

 

 


18

 

  Unė pres shpėtimin tėnd, o Zot! 

 

 


19

 

  Njė bandė grabitėsish do tė sulmojė Gadin, por edhe ai do t`i sulmojė kėmba kėmbės. 

 

 


20

 

  Nga Asheri do tė vijė buka e shijshme dhe ai do tė japė kėnaqėsira reale. 

 

 


21

 

  Neftali ėshtė njė drenushe e lėnė e lirė, ai thotė fjalė tė bukura. 

 

 


22

 

  Jozefi ėshtė njė degė e njė druri frytdhėnės; njė degė e njė druri frytdhėnės qė ndodhet pranė njė burimi; degėt e tij shtrihen mbi murin. 

 

 


23

 

  Harkėtarėt e kanė provokuar, i kanė hedhur shigjeta, e kanė ndjekur; 

 

 


24

 

  por harku i tij ka mbetur i fortė; krahėt e tij janė pėrforcuar nga duart e tė Fuqishmit tė Jakobit (e atij qė ėshtė bariu dhe shkėmbi i Izraelit), 

 

 


25

 

  nga Perėndia e atit tėnd qė do tė tė ndihmojė dhe nga Shumė i Larti qė do tė tė bekojė me bekimet e qiellit nga lart, me bekimet e humnerės qė ndodhet poshtė, me bekimet e sisėve dhe gjirit tė nėnės. 

 

 


26

 

  Bekimet e atit tėnd ua kalojnė bekimeve tė tė parėve tė mi, deri nė majat e kodrave tė pėrjetshme. Ata do tė jenė mbi kryet e Jozefit dhe mbi kurorėn e atij qė u nda nga vėllezėrit e tij. 

 

 


27

 

  Beniamini ėshtė njė ujk grabitqar; nė mėngjes ha gjahun dhe nė mbrėmje ndan prenė. 

 

 


28

 

  Tėrė kėta janė dymbėdhjetė fiset e Izraelit; dhe pikėrisht kėtė u tha ati i tyre kur i bekoi. I bekoi duke i dhėnė secilit njė bekim tė veēantė. 

 

 


29

 

  Pastaj Jakobi i urdhėroi duke thėnė: "Unė jam duke u ribashkuar me popullin tim; mė varrosni pranė etėrve tė mi nė shpellėn qė ndodhet nė arėn e Efron Hiteut, 

 

 


30

 

  nė shpellėn qė ėshtė nė fushėn e Makpelahut pėrballė Mamres, nė vendin e Kanaanit, atė qė Abrahami bleu nė arėn nga Efron Hiteu, si vendvarrim, pronė e tij. 

 

 


31

 

  Atje u varrosėn Abrahami dhe Sara, gruaja e tij, aty u varrosėn Isaku dhe Rebeka, e shoqja, dhe aty unė varrosa Lean. 

 

 


32

 

  Ara dhe shpella qė ndodhet aty u blenė nga bijtė e Hethit". 

 

 


33

 

  Kur Jakobi mbaroi sė dhėni kėto urdhėra bijve tė tij, mblodhi kėmbėt nė shtrat dhe vdiq; dhe u bashkua me popullin e tij. 

 

 


Zanafilla 50

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: