Albanian Bible

Zanafilla 10

Zanafilla

Return to Index

Chapter 11

1

 

  Por tėrė toka fliste tė njėjtėn gjuhė dhe pėrdorte tė njėjtat fjalė. 

 

 


2

 

  Dhe ndodhi qė, ndėrsa po zhvendoseshin nė drejtim tė jugut, ata gjetėn njė fushė nė vendin e Shinarit dhe u vendosėn atje. 

 

 


3

 

  Dhe i thanė njėri tjetrit: "O burra, tė bėjmė tulla dhe t`i pjekim me zjarr!". Dhe pėrdorėn tulla nė vend tė gurėve dhe bitum nė vend tė llaēit. 

 

 


4

 

  Dhe thanė: "O burra, tė ndėrtojmė pėr vete njė qytet dhe njė kullė maja e sė cilės tė arrijė deri nė qiell, dhe t`i bėjmė njė emėr vetes qė tė mos shpėrndahemi mbi faqen e tėrė dheut". 

 

 


5

 

  Por Zoti zbriti pėr tė parė qytetin dhe kullėn qė bijtė e njerėzve ishin duke ndėrtuar. 

 

 


6

 

  Dhe Zoti tha: "Ja, ata janė njė popull i vetėm dhe kanė tė gjithė tė njėjtėn gjuhė; dhe kjo ėshtė ajo qė ata filluan tė bėjnė; tani asgjė nuk ka pėr t`i penguar ata tė pėrfundojnė atė qė kanė ndėrmend tė bėjnė. 

 

 


7

 

  O burra, tė zbresim pra atje poshtė dhe tė ngatėrrojmė gjuhėn e tyre, nė mėnyrė qė njėri tė mos kuptojė tė folurėn e tjetrit". 

 

 


8

 

  Kėshtu Zoti i shpėrndau mbi faqen e tėrė dheut dhe ata pushuan sė ndėrtuari qytetin. 

 

 


9

 

  Prandaj kėtij vendi iu dha emri i Babelit, sepse Zoti aty ngatėrroi gjuhėn e tėrė dheut dhe i shpėrndau mbi tėrė faqen e dheut. 

 

 


10

 

  Kėta janė pasardhėsit e Semit. Nė moshėn njėqind vjeē Semit i lindi Arpakshadi, pikėrisht dy vjet pas pėrmbytjes. 

 

 


11

 

  Mbas lindjes tė Arpakshadit, Semi jetoi pesėqind vjet dhe i lindėn bij dhe bija. 

 

 


12

 

  Arpakshadi jetoi tridhjetė e pesė vjet dhe i lindi Shelahu. 

 

 


13

 

  Mbas lindjes sė Shelahut, Arpakshadi jetoi katėrqind e tre vjet dhe i lindėn bij dhe bija. 

 

 


14

 

  Shelahu jetoi tridhjetė vjet dhe i lindi Eberi. 

 

 


15

 

  Mbas lindjes sė Eberit, Shelahu jetoi katėrqind e tre vjet dhe i lindėn bij dhe bija. 

 

 


16

 

  Eberi jetoi tridhjetė e katėr vjet dhe lindi Pelegu. 

 

 


17

 

  Mbas lindjes sė Pelegut, Eberi jetoi katėrqind e tridhjetė vjet dhe i lindėn bij dhe bija. 

 

 


18

 

  Pelegu jetoi tridhjetė vjet dhe i lindi Reu. 

 

 


19

 

  Mbas lindjes tė Reut, Pelegu jetoi dyqind e nėntė vjet dhe i lindėn bij dhe bija. 

 

 


20

 

  Reu jetoi tridhjetė e dy vjet dhe i lindi Serugu. 

 

 


21

 

  Mbas lindjes tė Serugut, Reu jetoi dyqind e shtatė vjet dhe i lindėn bij dhe bija. 

 

 


22

 

  Serugu jetoi tridhjetė vjet dhe i lindi Nahori; 

 

 


23

 

  mbas lindjes sė Nahorit, Serugu jetoi dyqind vjet dhe i lindėn bij dhe bija. 

 

 


24

 

  Nahori jetoi njėzet e nėntė vjet dhe i lindi Terahu; 

 

 


25

 

  mbas lindjes sė Terahut, Nahori jetoi njėqind e nėntėmbėdhjetė vjet dhe i lindėn bij dhe bija. 

 

 


26

 

  Terahu jetoi shtatėdhjetė vjet dhe i lindi Abrami, Nahori dhe Harani. 

 

 


27

 

  Kėta janė pasardhėsit e Terahut. Terahut i lindi Abrami, Nahori dhe Harani; dhe Haranit i lindi Loti. 

 

 


28

 

  Harani vdiq nė prani tė Terahut, babait tė tij, nė vendlindjen e tij, nė Ur tė Kaldeasve. 

 

 


29

 

  Dhe Abrami dhe Nahori morėn gra: emri i gruas sė Abramit ishte Saraj dhe emri i gruas sė Nahorit ishte Milkah, e bija e Haranit, i ati i Milkahut dhe i ati i Iskahut. 

 

 


30

 

  Por Saraj ishte shterpė, nuk kishte fėmijė. 

 

 


31

 

  Pastaj Terahu mori tė birin Abram dhe Lotin, tė birin e Haranit, domethėnė djali i tė birit, dhe Sarajn nusen e tij, gruaja e djalit tė tij Abram, dhe dolėn bashkė nga Ur i Kaldeasve pėr tė vajtur nė vendin e Kanaanėve; por kur arritėn nė Haran, ata u vendosėn aty. 

 

 


32

 

  Terahu jetoi dyqind e pesė vjet, pastaj Terahu vdiq nė Haran. 

 

 


Zanafilla 12

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: